Sme na konci prepadov akciového trhu?
V uplynulých dňoch sa svetové finančné trhy opäť ocitli pod tlakom, keď Donald Trump, aktuálne najdôležitejší človek, ktorý má najväčší dopad na dianie na finančných trhoch, ohlásil ďalšie novinky týkajúce sa ciel voči jednotlivým krajinám. Tento krok, ktorý sme už zažili počas jeho predchádzajúceho pôsobenia v Bielom dome, vyvolal obavy z novej obchodnej vojny. A tieto obavy stále pretrvávajú a rýchlo sa premietli aj do volatility na globálnych akciových trhoch a tá postupne začína robiť vrásky na čele mnohým investorom.
Možno ste z pohľadu investovania na tej strane brehu, že už máte niekde vaše peniaze zainvestovanéa posledný mesiac to bola pre vás húsenková dráha. Tento článok bude určený hlavne pre vás. Ale možno ste na druhej strane brehu a teda tej, ktorá iba zvažuje, či vôbec začne investovať v takomto turbulentnom období. Aj pre vás mám skvelú správu – v tomto článku zaznejú aj informácie, ktoré sa budú týkať vás.
Nie je to len dočasný výkyv
Treba si uvedomiť, že nejde o jednorazovú správu, ktorá sa "prežije" za pár dní ako niektoré iné správy, ktoré ovplyvňujú finančné trhy. Ako sa tak navrhované clá postupne premietnu do cien tovarov a služieb, tak to zásadne začne ovplyvňovať globálne dodávateľské reťazce a zároveň nastane nielen zníženie tržieb, ale tiež ziskov mnohých medzinárodných spoločností. Spomeňme si na rok 2018, keď administratíva Donalda Trumpa zaviedla clá na čínske tovary v celkovej hodnote 250 miliárd dolárov. Index S&P 500 vtedy v priebehu niekoľkých mesiacov klesol približne o 17 %. Technologický index NASDAQ sa prepadol ešte výraznejšie, o vyše 20 %, čím sa oficiálne dostal na určitý čas do medvedieho pásma. Situácia sa síce vtedy napokon rýchlo upokojila, ale to nebola taká vyeskalovaná ako je aktuálne.
Reakcia indexu S&P500 na clá pre Čínu zavedené Donaldom Trumpom (2018)
Zdroj: https://bit.ly/4ieDz5q
Dnes, po ohlásení návratu ciel, sme opäť svedkami podobných reakcií akciových trhov. S&P 500 stráca od svojho vrcholu približne 13 %, index NASDAQ 16 % a index Dow Jones odpisuje 10 percent. A nesmieme zabudnúť ani na index firiem s menšou trhovou kapitalizáciou (index Russell 2 000), ktorý od svojho vrcholu stráca približne 24 %, čo je pochopiteľné, keďže ide o firmy, ktoré majú trhovú kapitalizáciu do 10 mld. USD a tým pádom reagujú citlivejšie na akékoľvek ekonomické zmeny.
Aj keď sa teda môže zdať, že ide o krátkodobú korekciu, historická skúsenosť hovorí, že obchodné vojny (ktoré nebudú ukončené) majú dlhodobé dôsledky. A tie sa nemusia prejaviť len vo výkyvoch cien, ale aj v celkovej výkonnosti hospodárstva. A treba to mať na mysli.
Zároveň si myslím, že na trhu sa zmenil sentiment. A síce Donald Trump odložil platnosť ciel voči väčšine krajín (okrem Číny) o 90 dní, ale zároveň vnímam to, že investori vďaka týmto jeho krokom v neho stratili dôveru a tým pádom stratili čiastočne aj dôveru voči americkému akciovému trhu. To môže mať v najbližšom období dopad na akciové trhy a to taký, že investori budú uprednostňovať na investovanie akcie z iných trhov ako z USA. To sme mali možnosť vidieť posledný rok, kedy index S&P500 priniesol investorom zhodnotenie (iba) na úrovni 5 percent. Čínsky akciový trh (index Hang Seng) však polepšil investície investorov o 25 % a nemecký DAX o 14 %. Na tom možno pekne vidieť, že mnoho investorov si radšej zvolilo na investovanie Európu a Čínu pred Amerikou. A je dosť pravdepodobné, že tento trend ešte bude nejaké obdobie pokračovať.
Ktorým sektorom sa darilo a ktorým nie?
Ako investora ma vždy zaujíma prednostne ani nie to, ako sa darilo celému trhu, ale ako sa darilo jednotlivým sektorom (hlavne, keď na trhu nastane nejaký problém). Za posledné 3 mesiace (a prakticky takmer od začiatku nového roka) to vyzeralo nasledovne:
Sektory v S&P500 a ich 3-mesačná výkonnosť
Možno vidieť, že víťazmi za posledné 3 mesiace boli s jasným náskokom pred ostatkom firmy pôsobiace v spotrebiteľskom konzumnom sektore a investorom zhodnotili peniaze o takmer 6 percent. V drobnom pluse skončili utility a základné materiály. Základné materiály boli ťahané smerom nahor najmä firmami, ktoré sa venujú ťažbe zlata a striebra. To reagovalo posledné 3 mesiace približne 20-percentným nárastom z dôvodu spomínanej ekonomickej neistoty spôsobenej americkým prezidentom. A dovolím si tvrdiť, že ich možno označiť za jedného z víťazov v poslednom kvartáli.
Naopak porazenými boli tradičné cyklické sektory a to technologický a konzumný cyklický. Oba odpísali viac ako 13 percent svojej hodnoty. Prekvapivo klesol aj energetický sektor, na ktorý mal dopad pokles cien ropy. Klesá ešte viac ako S&P500 a to o takmer 11 %.
Ako sa zachovať ako začínajúci investor?
Pokiaľ ste začínajúcim investorom a zvažujete o investícii na akciové trhy, neodporúčam vám v tejto dobe zainvestovať všetky vaše voľné prostriedky naraz, ale investíciu rozložiť v čase. Je dôležité, aby ste investovali pravidelne a nechali si po ruke nejaké tie „náboje“ na ďalšie dokupy. Určite vám neodporúčam investovať všetok kapitál naraz a je to hlavne pre to, pretože ešte nemáte skúsenosti s tým, ako sa zachovať pri investovaní v prípade zvýšenej volatility. Väčšina nováčikov má vtedy tendenciu svoje portfólio predávať.
Tak isto môže byť riešením investovanie do stabilných a dividendových sektorov, akými sú napríklad spomínaný spotrebiteľský konzumný sektor a tiež utility.
Čas na revíziu portfólia pre pokročilých investorov
Ak už nejaké portfólio vybudované máte, odporúčam vám v týchto časoch spraviť zásadnú vec – prehodnotiť, ako ste prichystaní s portfóliami na ďalšiu prípadnú volatilitu. A či ste po emočnej stránke dokázali zvládnuť posledné 3 mesiace. Žiaľ si všímam, že mnoho investorov má príliš veľký podiel svojho portfólia v technologických tituloch. Ako som spomínal, tie aktuálne výrazne klesali a zachytil som už aj príspevky, že niektorým investorom to vymazalo zisky, ktoré dosiahli za posledné 2 roky... Ak sa trhu podarí aspoň čiastočne zotaviť, odporúčam vám prehodnotiť celé portfólio a spraviť aj nejaké odpredaje.
Ďalšou dôležitou vecou je uvedomiť si, že sme mali za sebou dlhé obdobie rastu. Pokiaľ obdobie poklesov bude pokračovať, je dôležité si uvedomiť, že aktíva, ktorým sa teraz darilo (akcie, nehnuteľnosti alebo určité komodity), nemusia mať najbližšie obdobie dobré obdobie. Naopak, zaujímavými sa stávajú hotovosť a štátne dlhopisy. Do tých alokoval pomerne veľký objem aj Warren Buffett. Napríklad 10-ročné americké štátne dlhopisy aktuálne nesú výnos na úrovni viac ako 4 % ročne, čo je veľmi atraktívne vzhľadom na ich relatívnu bezpečnosť. Eurové 10-ročné dlhopisy ponúkajú výnosy približne 3 percentá ročne a predstavujú zložku portfólia, ktorá dáva v aktuálnej situácii obrovský význam. Ešte keď zohľadníme aj to, že euro má aktuálne lepšie výhliadky ako dolár.
A treťou vecou je nachystať si dostatočnú rezervu. Najhoršou situáciou je tá, keď prídu prepady na akciových trhoch a zároveň vás situácia donúti vyberať peniaze z vašich investícií. Zákon schválnosti hovorí, že keď ten výber najviac potrebujete, práve v tom období sa niečo na akciovom trhu udeje a bude dole. Preto je veľmi dôležité vedieť, akú máte rezervu a stabilnú zložku vášho portfólia.
Záver
Súčasné prostredie si vyžaduje rozvahu a nie paniku, ale zároveň nie naivný optimizmus. Iba dokupovať a myslieť si, že prepadom je definitívy koniec, nestačí. Obchodné vojny, možný nárast inflácie, geopolitika a menová politika centrálnych bánk sú faktory, ktoré spolu vytvárajú veľmi dynamickú a neistú dobu. Takže si myslím, že zatiaľ ešte nie sme na konci prepadov na akciových trhoch.
Pokiaľ vám dávajú informácie v tomto článku význam, ale neviete, ako sa podľa nich investične zariadiť, rád vám s tým pomôžem.