Investovanie do investičného alkoholu
Posledný článok, ktorý sme písali na tému investovania do zberateľstva s Radekom Novákom, sa ujal, a tak som si pre vás pripravil ďalšiu zaujímavú tému z oblasti alternatívneho investovania a to konkrétne na tému investovania do investičného alkoholu, pretože aj táto téma sa stáva viac a viac populárnou.
Ako hosťa, ktorému som kládol otázky, som si zavolal profesionála na túto tému, ktorým je Viliam Tomčányi, ktorý sa venuje investovaniu do sudov whisky vo Veľkej Británii. Poďme sa pustiť do rozhovoru.
Ako dlho pracujete s investičným alkoholom?
Moja osobná skúsenosť s investovaním začala krátko po skončení vysokoškolského štúdia, no k alkoholu a tu výhradne hovorím len o sudoch škótskej whisky, som sa dostal v roku 2015.
Čo Vás najviac zaujalo na tejto oblasti?
Najprv asi spomeniem, čo sa udialo pred mojím vstupom do investičného alkoholu. Obdobie pred rokom 2015 bolo pre mňa spojené s investovaním do kryptomien. Najprv som nakupoval len bitcoin, no po čase som prešiel k aktívnemu obchodovaniu. Ako iste viete, krypto trh sa nespráva ako akciové trhy a je aktívny 24/7. Obchodovanie s kryptomenami ma úplne pohltilo, ale aj dosť vyčerpávalo. V danom rozpoložení mysle mi “pod nos“ pristáli informácie o sudoch whisky. Zapáčili sa mi na tom základné fundamenty:
· Čím je whisky v sude staršia, tým je drahšia.
· Jedná sa o ”pomalú investíciu.” Whisky vyzrieva roky. „It ain’t no flipper’s market.”
· Každý sud má prirodzený “koniec svojho života:” whisky je naplnená do fliaš.
· Z pohľadu investora s britským daňovým domicilom je veľmi zaujímavé danenie ziskov, kde sa zisk daní 0 percentami a to vďaka klasifikácii HMRC, ktorý túto investíciu určuje ako “wasting chattel.”
Akému tvrdému alkoholu sa venujete?
V mojej kolekcii sú hlavne sudy Škótskej whisky, ale nájde sa tam aj nejaký sud rumu, Írskej whisky či Cognacu. Bol mi ponúkaný aj Bourbon, no bohužiaľ to bolo v čase, keď som nemal kapitál na kúpu. Mám aj veľmi limitovanú malú kolekciu fliaš, ale to nepočítam, pretože sa investíciám do fliaš alkoholu nerozumiem a ten trh vôbec nesledujem.
Akí investori preferujú tento štýl investície?
Na to je pomerne ťažké odpovedať, to spektrum je naozaj široké. Od mladých ľudí, ktorí si vytvárajú investičný fond na dôchodok, cez kupcov, ktorí kupujú sudy pre svoje deti alebo k výročiu až po firmy, ktoré zisk z podnikania investujú do sudov. Určite to všek nieje investícia pre ľudí, ktorí hľadajú rýchle výsledky. Investičný horizont je aspoň 5 - 8 rokov.
Od akých súm sa dá investovať?
To veľmi záleži od rôznych parametrov. V prvom rade je to pôvod whisky, teda v akej destilérii bola whisky vyprodukovaná. Vek whisky je samozrejme ďalší parameter. Veľkosť a kvalita sudu (dreva) ďalší. No a najdôležitejšie je, v akom naladení je trh. V rokoch medzi 2022 - 2024, sa sudy New Make Spirit (NMS, pálenka vo veku 0 - 3 rokov) z nie najviac vychýrených destílerií nedali kúpiť pod 2 500 libier. Top destilérie sudy NMS ani nepredávali. Dnes sa predávajú o 1 000 libier lacnejšie (a teda o 40 %), pretože whisky market je na dne (americké clá, inflačné tlaky a pod.) a majitelia destilérií predávajú sudy, aby zaplátali diery na svojom cashflowe. Tieto sudy by v opačnom prípade držali pre vlastné plnenie fliaš.
Na aké obdobie sa investuje?
Rôzne. Uvediem ako príklad seba. Ako prvé som si kupoval sudy NMS s tým, že ich budem predávať až na dôchodku, teda keď budú mať nejakých 20 rokov a ich ceny budú vysoké až astronimické. Po čase, keď som sa v priestore zorientoval a prišla ponuka starších sudov, kde som si vedel zhodnotiť, že sú veľmi priaznivo nacenené, pridal som do zbierky aj tie. Pre rozumné zhodnotenie treba počítať 5 - 7 rokov ako minimum, ale je lepšie byť pripravený aj na dlhšie obdobie.
Akú má tvrdý alkohol likviditu/speňažitelnosť?
To extrémne záleží od aktuálneho trhu. V rokoch 2021 - 2023, bol absolútny nedostatok sudov na trhu, a to hlavne tých s nejakým rozumným vekom (15 a viac rokov). Trh bol na vrchole, majitelia destilérii si staršie sudy nechávali pre fľašovanie pod svojimi vlastnými značkami a zdvíhalo to ceny. V tom období sa transakcia dokázala vyriešiť aj za niekoľko dní od prejavenia záujmu o predaj od majiteľa sudu. V minulom a tomto roku sú exity investícií skoro nemožné. Na trhu je pretlak sudov vo všetkých vekových kategóriách a od destilérií, ktoré predtým sudy nikdy nikomu inému nepredávali. Veľmi dobre sa teda nakupuje.
Je to podobné, ako keď sú napríklad akciové trhy na minimách. Oplatí sa nakupovať.
Aký výnos možno od tejto investície očakávať?
Záleží od investičného obdobia. Pri investičnom období 5 - 7 rokov človek môže očkávať zhodnotenie okolo 10 - 15 % p.a., ale ako som už spomínal, likvidita záleží na čase a rozpoložení trhu.
Aký je cenový vývoj tvrdého alkoholu, resp. existuje na to nejaký cenový index alebo graf?
Funguje fundament, cena alkoholu v sude v čase rastie. Tvarovo sa vývoj cenového grafu vyzerá schodovito. V prvých rokoch cena whisky v sude rastie minimálne, pretože sudov s daným „dátumom narodenia“ je veľa a whisky ešte nieje dozretá pre fľašovanie. Na na druhom konci grafu je whisky vyzretá a sudov s daným „dátumom narodenia“ je už málo a sú raritné. Schody sú spôsobné “magickými číslami.” V klasickom falšovaní sú určite veky whisky, pri ktorých sa fľašuje: 10-ročná, 12-ročná, 15-ročná a pod. Pri dosiahnutí takéhoto magického veku cena sudu poskočí.
Čo sa týka indexu, nič také neexistuje a ak aj niekto niečo propaguje ako cenový index sudov whisky, je to úplne scestné, selektívne a vôbec by som sa na to nespoliehal. Treba sa pohybovať priamo na danom trhu.
Je možnosť, že investor skončí v strate?
Pri tejto otázke som sa trochu pousmial, pretože neexistuje investícia, ktorá by bola bez rizika straty. Sudy whisky sú alternatívnou investíciou, ktorá záleží od celkového trhu (nie len od trhu whisky alebo alkoholu celkovo) a módnych trendov (šťastia). Uvediem príklad.
V rokoch, ktorý boli do roku 2021, sudy whisky Tormore boli obchodované za ceny druhotriednej destilérie. Kvalitná whisky za nižšie ceny. V roku 2022, Sukhinder a Rajbir Singh, majitelia legendárneho obchodu Whisky Exchange, ktorý je trendsetter desaťročia, sa rozhodli destilériu kúpiť. Po oznámení zámeru ceny sudov Tormore whisky a hlavne tých, ktoré majú už nejaký rozumný vek, vystrelili smerom nahor. Nič sa nezmenilo, len to, že sa zmenil majiteľ destilérie.
Na druhej strane strata môže nastať napríklad problematickým sudom, v ktorom nastalo napríklad vytečenie.
Ako prebieha predaj tohto alkoholu?
Pred predajom suda je potreba spraviť tzv. “regauge” sudu. Vtedy sa whisky zo sudu vyleje do mernej nádoby, kde sa zmerá celkový objem tekutiny, sila alkoholu a vyčísli sa objem čistého alkoholu, tzv. RLA (reagued liters of alcohol). Na základe týchto “regauge dát” sa následne jedná o predaji. Ten môže byť sprostredkovaný brokermi alebo majiteľ môže napriamo osloviť rôznych nezávyslích fľašovateľov alebo v prípade veľmi exkluzívnych sudov sa niekedy uskutoční aj spätný odpredaj pôvodnej destilérii, ak je o to záujem. Predaj si môže predávajúci zjednať aj na priamo s kupujúcim. Už som zaregistroval, že jeden predávajúci za predaj sudu whisky nechcel od kupujúceho peniaze, ale radšej ojazdený automobil. A to si vyjednal sám.
Máte nejakú stránku alebo publikáciu, kde sa môžu investori o investovaní do tvrdého alkoholu dozvedieť viac?
Mám spracovaných viacero materiálov, ktoré však nie sú zverejnené na internete. Ja mám rád priamu komunikáciu so záujemcami, ktorí sa mi môžu ozvať na môj mail viliam@detourspirits.com.
Záver
Pán Tomčányi, nielen za seba, ale taktiež za čitateľov Vám ďakujem za odpovede na otázky, ktoré ste zosumarizovali do tohto článku a mohli nám tak rozšíriť obzor informácií zo sveta investovania do investičného alkoholu.
Tešíme sa na ďalší rozhovor s Vami!