ZOZNAM ČLÁNKOV PRE VÁS

Stratená dekáda

 

V tomto článku som vám sľúbil, že ďalší článok sa bude venovať práve téme stratenej dekády.

 

Čo to tá stratená dekáda je?

Stratená dekáda, ako už samotný názov hovorí, je desaťročie, počas ktorého na akciovom trhu ako takom nebudú generované žiadne výnosy, ale akciový trh ako taký (napríklad z pohľadu akciového indexu krajiny) bude za týchto 10 rokov na nule. Samozrejme, bude mať nejaké poklesy a tiež aj nejaké nárasty, ale za celé desaťročie skončí na nule.

Aké riziko to pre investora predstavuje? Že pokiaľ očakáva dosiahnutie výnosov napríklad za kratšie obdobie ako je 10 rokov, tak investor tieto výnose v tomto prípade nedosiahne. V niektorých prípadoch áno, ale to sa dozviete na konci tohto článku.

 

Nebezpečná premenná – vysoké úrokové sadzby

Strach o príchod stratenej dekády je najmä kvôli tomuto grafu:

 
 

Graf hovorí o dlhodobom vývoji úrokových sadziebv USA. Prečo stratená dekáda nebola nikdy jednou z hlavných tém za predošlé roky? Pretože ako môžeme vidieť, úrokové sadzby sú približne od roku 2009 nízke. Ako to však vyzerá aktuálne? Úrokové sadzby výrazne vystrelili. To zabraňuje výraznému prílivu nového kapitálu do ekonomík. Či už jednotlivcom, firmám, bankám, štátom a pod. Drahšie financovanie celkovo spomaľuje ekonomiku.

 

Stratená dekáda kvôli ropným šokom

Aby som uviedol, ako tieto stratené dekády vyzerali, pridávam sem dlhodobý graf indexu S&P500:

 
 

Zdroj som vám tu uviedol, ale pokiaľ vás zaujímajú konkrétne hodnoty indexu, môžete ich nájsť na tomto linku. (LINK https://www.multpl.com/s-p-500-historical-prices/table/by-year)

 

Na začiatku roku 1970 bola hodnota indexu S&P500 na úrovni 90 bodov. Na začiatku roku 1980 na úrovni 111 bodov. Teda za 10 rokov dokázal zarobiť celý index 23 %, čo predstavuje iba 2 percentá ročne. A preto ide o stratenú dekádu na akciovom trhu. Čo to vlastne boli tie ropné šoky a čo spôsobili? V roku 1973 zahájili Egypt a Sýria útok na Izrael. Chceli obsadiť jeho územie. To nielen, že sa im nepodarilo, ale dokonca ešte časť územia prebral Izrael im. Egypt a Sýria si však všimli, že Izreal dostával vojenskú podporu od ďalších krajín. To sa im nepáčilo a ako trest obmedzili vývoz ropy. Ropy začal byť nedostatok a cena ropy rástla. Druhým faktorom bol aj ten, že na začiatku 70. rokov bolo ropy dostatok a nejako výrazne sa ňou nešetrilo. Oba faktory spôsobili, že cena ropy sa najskôr z úrovní v okolí 24 USD vyšplhala na trojnásobok a teda na 60 – 70 $ za barel. A následne do roku 1980 až na maximum a to na 145 dolárov. Je to 6-násobný rast, ktorý tak spôsobil pokles dopytu po rope a tiež pokles ekonomickej aktivity.

Dlhodobý graf ceny ropy (barel)

Zároveň, ako môžete vidieť na grafe dlhodobého vývoja sadzieb, úrokové sadzby boli naozaj vysoké. V niektorých momentoch sa dostali na úroveň cez 20 %. Ako to vyzerá aktuálne? Máme tiež vysoké základné úrokové sadzby (podobne ako v roku 1970) a taktiež aj vysoké ceny ropy napríklad v porovnaním s rokom 2020. Tie boli vtedy dokonca na istý čas záporné. Vyšplahli sa až na úroveň 130 USD a aktuálne sme na úrovni 70 dolárov. Určitá podoba aktuálnej situácie s obdobím rokov 1970 – 1980 tu teda rozhodne je.

 

Stratená dekáda 2000 – 2010

Spôsobili ju dve krízy a to technologická bublinahypotekárna kríza. Bližšie som ich rozpísal v uvedených článkov a preto sa tu nebudem zaoberať detailmi. Index S&P500 bol na začiatku roku 2000 na úrovni 1 426 bodov a na začiatku roku 2010 na úrovni 1 124 bodov. Teda stratil približne 21 %. Môžeme povedať opäť o stratenej dekáde.

Ako však na tom boli úrokové sadzby a cena ropy? Úrokové sadzby opäť do roku 2008 rástli a na začiatku roku 2000 boli vysoko. Cena ropy sa tiež dlhý čas vysoko a to až nad 100 dolármi. Situácia má rovnaké parametre ako od roku 1970 do roku 1980.

 

Aktuálna situácia

Okrem vysokých úrokových sadzieb máme tiež aj relatívne vysoké ceny ropy. Situácia má viacero podobných menovateľov ako pri oboch stratených dekádach. Preto predpokladám, že tu číha riziko, že nás môže čakať stratená dekáda.

Od roku 2010 do roku 2022 rástol akciový index okrem iného aj vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu, ktoré sa dlhé roky stalo „hitom“ centrálnych bánk. Aktuálne je však obmedzené práve tým zvyšovaním úrokových sadzieb. Index od roku 2010 vzrástol zo 1 124 bodov na aktuálnych 3 961 bodov (ku 1. januáru). Je to rast spolu o 250 %. Kvantitatívne uvoľňovanie môže teda akciovým trhom prekážať.

Naviac tie posledné roky na trhoch nebolo úplne v poriadku, že veľa titulov rástlo nadštandardne a častokrát bezdôvodne. Častokrát len preto, že na akciové trhy prišlo veľmi veľa nových ľudí, ktorí nikdy predtým neinvestovali. A zrazu si začali kapitál spravovať sami.

Čo teda teraz robiť?

To, čo rozhodne neodporúčam, je investovať jednorazovo veľké sumy. Taktiež neodporúčam investovať do tzv. „rozprávkových titulov“ bez reálneho odôvodnenia ceny akcií týchto firiem. Alebo do tzv. rastových titulov. A taktiež nemať najbližšie roky od akciového trhu veľké očakávania.

To, čo zasa odporúčam, je investovať pravidelne. A pokiaľ príde spomínané obdobie stratenej dekády, vzniká tu priestor za dlhodobo rovnaké alebo nižšie ceny nakumulovať čo najväčší objem kapitálu. Taktiež odporúčam investovať do hodnotových titulov a najmä veľkých titulov. A tiež do firiem, ktorým prostredie vysokých úrokových sadzieb neškodí. Môžeme to prebrať na online konzultácii.